ΚΑΥΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ ΜΕ ΕΞΑΣΦΑΙΡΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ!

Τι και αν στο φινάλε το παιχνίδι για τον Εξάστερο έδειχνε χαμένο, οι αντίπαλοι υπολόγιζαν χωρίς τον μεγάλο αρχηγό του ευρωπαϊκού μπάσκετ...(+VIDEOS,αναλυτικό άρθρο)

Σε έναν αγώνα θρίλερ στη Μαλάγα, ο μεγάλος Δημήτρης Διαμαντίδης όμως με τρίποντα μπόμπα τους σκότωσε...και απέδειξε γι' ακόμα μια φορά, γιατί είναι ο κορυφαίος όλων!

-Ας δούμε τον αγώνα δεκάλεπτο,δεκάλεπτο...

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκινάει με τον καλύτερο τρόπο για τους πρωταθλητές, οι Σάτο, Σμιθ και Διαμαντίδης με τρίποντα έδωσαν μία διαφορά 8 πόντων 13-5 στο 3' λεπτό. Η άμυνα των πράσινων ήταν πολύ καλή και οι Ισπανοί δεν έβρισκαν τις λύσεις και συνεχόμενους πόντους του Μπατίστ και Σάτο, ανέβασαν την διαφορά τους στους +10 με σκορ 9-19, στο 7' λεπτό.

Ρολόι δούλευαν στο παρκέ οι παίχτες του Ζοτς, σε άμυνα και επίθεση, με τους Λόγκαν και Σμιθ να συνδυάζουν την ουσία με το θέαμα, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10  με σκορ17-27.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκινάει επίσης ιδανικά,με ένα γρήγορο 0-7 οι πράσινοι, με Βουγιούκα, Λόγκαν και Διαμαντίδη, ανέβασαν κι άλλο την διαφορά στους +17 πόντους,17-34 στο 12' λεπτό. Στο 14' λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν 26-38.

Η Ισπανική ομάδα στη συνέχεια βελτίωσε την άμυνα της, έφτανε πιο εύκολα στο καλάθι και σε συνδυασμό με την αστοχία των πρωταθλητών, πλησίασαν 32-40 στο 16' λεπτό.

Οι κακές επιθετικές επιλογές των παιχτών του Ζοτς συνεχίστηκαν ενώ οι γηπεδούχοι στο κλείσιμο του δευτέρου δεκάλεπτου μείωσαν στους 2 πόντους και 43-45.

Το τρίτο δεκάλεπτο για τους πράσινους ξεκίνησε συντηρητικά, ενώ οι Ισπανοί δυνάμωσαν την άμυνα τους, το σκορ 23' λεπτό ήταν 48-48, από εκεί και μετά  οι πράσινοι με τον Μπατίστ στην ρακέτα έκανε ένα σερί 0-6, άνοιξαν τη διαφορά 48-54 στο 24' λεπτό. Στη συ7νεχεια οι πράσινοι χαλάρωσαν και έχαναν εύκολα σουτ, η Μάλαγα έφτασε στον 1 πόντο τον Παναθηναίκό στο κλείσιμο της τρίτης δεκάλεπτου με σκορ 57-58.

Στη τέταρτη περίοδο ο αγώνας πήρε άγρια ομορφιά και μεγάλο σασπένς. Στο 33' λεπτό ο Σμιθ με εύστοχο τρίποντο δίνει ανάσα στην ομάδα του, κρατώντας το προβάδισμα στο σκορ 60-63.

Οι αψυχολόγητες επιθετικές επιλογές των πράσινων στην συνέχεια , έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάνε τσιμα-τσιμα σε 64-64, 6' λεπτά πριν το φινάλε.

Η συνέχεια παρέμεινε δύσκολη για τους πράσινους, και οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 68-67 στα 2' λεπτά και 47''δευτερολεπτα  πριν το τέλος. Η Μάλαγα με 4 πόντους του Ζόριτς, η Μάλαγα ανέβασε στους 3 πόντους την διαφορά 72-89 στα 1 λεπτό και 17'' δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.

Πλέον παίζουμε με τα δευτερόλεπτα...Ο Βουγιούκας με κάλαθι μείωσε στον 1 πόντο 72-71, αλλά ο Βάλτερς, με εύστοχο τρίποντο, έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Ισπανική ομάδα 75-71. Είχαν μείνει 15'' δευτερόλεπτα, ο Διαμαντίδης με τρίποντο στα 11'' δευτερόλεπτα, μείωσε στον 1 πόντο 75-74, αμέσως μετά γίνεται φάουλ από τους πράσινους, για τους γηπεδούχουςς όμως ο Ντάρντεν έβαλε μία βολή, έκανε το 76-74,ο χρόνος που είχε μείνει ήταν 9.6'' δευτερόλεπτα.

Η μπάλα έκαιγε, αλλά πήρε φωτιά και ο αρχηγός του Εξάστερου, ο Διαμαντίδης με νέο τρίποντο μπόμπα υπό πίεση 3 παιχτών, έδωσε πάλι το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό και την πολύτιμη νίκη με τελικό σκορ 76-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-45, 57-58, 76-77

Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 9(1), Μπέρνι 2, Βάλτερς 11(3), Πέριτς 2, Ντάρντεν 13(1), Γκαρμπαχόσα 9(1), Φρίλαντ 1, Ζόριτς 21, Σινάνοβιτς 2, Μπλάνκο 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 8, Λόγκαν 8, Σάτο 13(1), Διαμαντίδης 23(7), Βουγιούκας 7, Καλάθης, Σμιθ 13(2), Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 4.