ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΘΕΑΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΑΣΤΕΡΟ!

Ότι και να γράψουμε για τον απίστευτο Εξάστερο κόντρα στη Ζαλγκίρις, είναι λίγο! Πραγματικά η ομάδα έβγαζε φωτιές...(+VIDEO, αναλυτικό άρθρο)

Ένας μαγικός Παναθηναϊκός διέλυσε την Ζαλγκίρις Κάουνας μέσα στην έδρα της, στέλνοντας... μήνυμα σε όλη τη Ευρώπη, πως και φέτος θα τα σηκώσω όλα...!

Οι πρωταθλητές έκαναν περίπατο στο Κάουνας, νικώντας την τοπική ομάδα με 35 πόντους διαφορά 59-94.

-Ας δούμε τον αγώνα δεκάλεπτο, δεκάλεπτο...

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε και πολύ καλά για την αρμάδα του Ζοτς, έκανε περίπου 5 λεπτά να βάλει καλάθι(εκτός των βολών), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τον ρυθμό του αγώνα, παίρνοντας μάλιστα μια διάφορα +5 στο 6'55''λεπτό με σκορ11-6,οι πράσινοι ήταν άστοχοι, αλλά στην πορεία βρήκαν τα πατήματα τους και τελικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 14-15.

Δεύτερο δεκάλεπτο αρχίζει το πάρτι για τους Εξάστερους, με εξαιρετική άμυνα η Ζαλγκίρις έκανε 7'25''λεπτα να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 0-18 και εύκολα  το σκορ πήγε στο 16-33 στο17'30'' λεπτό. Οι πράσινοι έπαιξαν φοβέρα...συνεχόμενους αιφνιδιασμούς, προσφέροντας σκορ και θέαμα και τελικά η δεύτερη περίοδος κλείνει με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 22 πόντους και σκορ 19-41.

Στα δυο πρώτα δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός είχε 8 κλεψίματα(κανένα η Ζαλγκίρις),η Ζαλγκίρις 11 λάθη και ο Παναθηναϊκός μόλις 2.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές συνέχισαν τον καταιγισμό, παρόλο που οι γηπεδούχοι καίγονταν για την νίκη, δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Εξάστερο! Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και άλλο την απόδοση του και το ρυθμό, αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να ανεβαίνει υπέρ των πράσινων, φτάνοντας στους +32 πόντους 31-63 στο 28'20'' λεπτό, άλλα το τελικό σκορ τρίτου δεκάλεπτου ήταν 38-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίχτες της Ζαλγκίρις τα είχαν χαμένα... από το εξαιρετικό θέαμα που παρουσίαζε η ομάδα του Ζότς, με τους πράσινους να κάνουν ότι γουστάρουν στο παρκέ και οι Σμιθ, Καλάθη να δίνουν ρεσιτάλ. Για τον Σμιθ ήταν το καλύτερο του παιχνίδι μέχρι τώρα με τον Παναθηναϊκό, παρα τον πρόσφατο τραυματισμό του. Το παιχνίδι πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα και για ένα ρόλο, οι πρωταθλητές Ευρώπης αύξησαν την διάφορα τους στους +35 πόντους και τελικού σκορ 59-94.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 19-41, 38-65, 59-94

Ζαλγκίρις: Πόποβιτς 14(2), Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 8, Ντελινικάιτις, Ράκοβιτς 3, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 4, Μπουτκεβίτσιους, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 6(1), Ουίμς 16 (12 ριμπ, 6 λάθη),

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μάριτς 6(3/3 διπ.), Μπατίστ 13(6/9 διπ., 3 κλεψ.), Λόγκαν 6(1), Σάτο 7(8 ριμπ.), Π. Καλάθης 2, Διαμαντίδης 5(1), Βουγιούκας 8, Ν. Καλάθης 17(8/9 σουτ), Κυρίτσης, Σμιθ 17(3/5 τριπ.), Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους 6.