ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΥΚΑΡΙΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ!

Ένα ημίχρονο πέταξαν οι Εξάστεροι στο Τελ Αβίβ, με την διαιτησία κακή και η τύχη να μην παει καθόλου τους πράσινους στα σουτ, έφεραν την οριακή ήττα με 65-62...

Η ομάδα του Ζοτς χει μια ακόμα ευκαιρία την Πέμπτη και μόνο με υπέρβαση θα φέρει τις νίκες στο 2-2 και να πάρει την πρόκριση για το φαιναλ-φορ στο ΟΑΚΑ σε 5ο παιχνίδι με τον κόσμο στις εξέδρες!

Πιο διακριθείς ήταν οι... Μπατίστ με 13 πόντους, Βουγιούκας 11, Διαμαντίδης 10 και Καλάθης 9. Έλειπαν όμως οι βοήθειες από τους Σάρας, Σάτο, Τσαρτσαρη που ήταν σε πολύ κακή μέρα αγωνιστικά.

Νωθρό ξεκίνημα για τους πρωταθλητές στο πρώτο δεκάλεπτο, η αμυντική λειτουργία δεν απέδωσε και οι γηπεδούχοι στο 8' λεπτό ήταν στο +11, η διάφορα μειώθηκε για κάποια δευτερόλεπτα, αλλά η πράσινη άμυνα και το κακό μαρκάρισμα στον Μπλου, έφεραν πάλι τη διάφορα στο -11, τελικό σκορ πρώτου δεκάλεπτου 24-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, κάνουν ένα σερί 0-7, με τρίποντο του Διαμαντίδη και καλάθια του Μπατίστ, στο 7' λεπτό το σκορ 26-20. Στη συνέχεια λίγο τα λάθη των διαιτητών και λίγο η επιπόλαιες επιθέσεις των πράσινων και οι άστοχες βολές αύξησαν την διάφορα για τους γηπεδούχους, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 41-28!

Καλό ξεκίνημα των πρωταθλητών στο τρίτο δεκάλεπτο, με  ένα 0-4 δυο καλάθια του Βουγιούκα. Στα 5' λεπτά πριν το τέλος η διαφορά στο -10 για τους πράσινους και σκορ 48-38. Είχε την ευκαιρία μα μειώσει πιο πολύ ή και να περάσει αλλά γινόταν λάθη στην επίθεση, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 50-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι πράσινοι πάνε όλα για όλα, μειώνουν με τρίποντο του Διαμαντίδη στους -3 και σκορ 56-53. Στα 2' λεπτά πριν το τέλος με δίποντο Περπέρογλου μειώνει στους -1 και σκορ 61-60, στα 46" δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ είναι 63-60, στα 32" δευτερόλεπτα με καλάθι Διαμαντίδη 63-62, στα 15" δευτερόλεπτα 65-62, στην τελευταία επίθεση οι πράσινοι δεν καταφέρνουν να ισοφαρίσουν και έτσι ήρθε η δεύτερη ήττα με τελικό σκορ 65-62!

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 50-44, 65-62

Μακαμπι Τ. Αβ. (Μπλατ): Παπαλουκάς (2ασ., 4κλ.), Χέντριξ 9 (7ρ.), Σμιθ 11 (9ρ.), Μπλου 8 (2), Ελιγιάχου 8, Πνίνι 2, Μπουρστέιν 3 (1), Οχαγιόν 12 (1), Τζέιμς, Σχορτσανίτης 8 (2/5β., 3/4δ.), Λάνγκφορντ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 13, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 11, καλάθης 11, Σμιθ, Καϊμακόγλου 7 (1), Γιασικεβίτσιους.