ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΞΑΣΤΕΡΕ, ΠΑΜΕ ΤΕΛ ΑΒΙΒ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ!!!

Ένα παιχνίδι που δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Εξάστερο, δεν είχε καθόλου σταθερή άμυνα ούτε στην παράταση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει η ανέλπιστη ήττα που τον υποχρεώνει να πάρει την πρόκριση μέσα στο Τελ Αβιβ την άλλη εβδομάδα...

Στην τελευταία επίθεση της παράτασης πάντως και στην προσπάθεια του Σάρας να σουτάρει, γίνετε φάουλ που οι διαιτητές επίτηδες δεν έδωσαν υπέρ του Λιθουανου.
    Πιο διακριθείς για τους πράσινους οι Καιμακόγλου με 20 πόντους, Μπατίστ 16, Σάρας 15, Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής 12 πόντους αντίστοιχα.

Αναλυτικά ο αγώνας δεκάλεπτο, δεκάλεπτο...

Στο πρώτο δεκάλεπτο η αρμάδα του Ζοτς, παρουσιαστικό λιγνό νωχελικά, δεν πήρε αρκετή διαφορά στο σκορ, στα 2'35" πριν το τέλος το σκορ 15-13, με δυο τρίποντα του Τσαρτσαρή στα τελευταία δευτερόλεπτα, σκορ δεκάλεπτου 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπαίνουν δυνατά στο παρκέ, και με ένα σερί φτάνουν στο +7 και σκορ 31-24. Στη συνέχεια τα λάθη έφεραν τη Μακάμπι στο-1, αλλά ο Σάρας με τρίποντο και ένα δίποντο έκανε το σκορ 36-34. Στα  2'12" η Μακαμπι περνάει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 38-39. Με δίποντο και τρίποντο ο Καιμακόγλου δίνει πάλι το προβάδισμα στους πράσινους, τελικό σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 43-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε και τόσο καλά όπως και το πρώτο, οι πράσινοι ήταν ευάλωτοι στην άμυνα, δεχόταν εύκολα καλάθια από τους φιλοξενούμενους, στα 4'30" τοπ σκορ ήταν 54-54. Στη συνέχεια τα λάθη δεν σταμάτησαν, οι πράσινοι βρέθηκαν στο -7, ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Τσαρτσαρή το τελικό σκορ τρίτου δεκάλεπτου έγινε 58-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, πολύ κακό ξεκίνημα πάλι, η διάφορα πολύ νωρίς έφτασε στο -10 για τους πράσινους και σκορ 58-58. Στα 7' λεπτά πριν το τέλος 61-70, δεύτερο τρίποντο από τον Μητσάρα για το 64-70. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η διαφορά στο -7 με τρίποντο του Σάρας και με τρίποντο του Καιμακόγλου 70-75 και ξανά τρίποντο του Σάρας 73-76, με δυο βολές του Σάτο 75-78. Τελευταίο λεπτό και 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με κάρφωμα του Μπατίστ 81-81. Στα 13" δευτερόλεπτα πριν το τέλος 83-83, τελικό σκορ κανονικής διάρκειας 83-83!

Στην παράταση, με δυο βολές ο Σάρας και μια ο Καιμακόγλου κάνουν το 86-85 και δυο βολές του Μπατίστ γίνετε το 88-85, στα δυο λεπτά πριν το τέλος με κάρφωμα και καλάθι ο Μπατίστ κάνει το 92-90, με τρίποντο του Μπλου 92-93 στα 29" δευτερόλεπτα, οι πράσινοι δεν τα καταφέρνουν στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάνουν τον αγώνα, τελικό σκορ 92-94!

Οι πρωταθλητές έχασαν το πλεονέκτημα έδρας και πλέον είναι αναγκασμένοι να κάνουν έστω μια νίκη στο Τελ Αβιβ στους επόμενους δυο αγώνες για να φέρουν το πλεονέκτημα στο ΟΑΚΑ σε 5ο παιχνίδι ή με δυο νίκες εκεί μέσα να καθαρίσει την πρόκριση!!!

*Πάνω από 18.000 οπαδούς είχε το κλειστό του ΟΑΚΑ που τραγουδούσαν μέχρι το τέλος!