Μπροστά σε έναν απίστευτο πράσινο λαό πάνω από 25.000 οπαδούς, ο Εξάστερος σε ένα φινάλε αγωνίας, παίρνει την πρόκριση για το final4 της Κωνσταντινούπολης...

Το ταξίδι για το έβδομο ευρωπαϊκό στέμμα, μόλις άρχισε και αυτός είναι ο μαγάλος στόχος για την αρμάδα του Ζοτς!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της μεγάλης πρόκρισης ήταν οι  Διαμαντίδης με 25 πόντους, Σάρας 13 , Περπέρογλου 9 ,Μπατίστ και Βουγιούκας  απο 8.

Ο Αγώνας δεκάλεπτο δεκάλεπτο...

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι ξεκίνησαν με ένα -4 πίσω στο σκορ, στη συνέχεια ανέβασαν απόδοση και έφεραν την ισορροπία στο ματς με τον Μπατίστ να είναι σε φόρμα, σκορ πρώτου δεκάλεπτου 18-20!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές φόρτσαραν και με καλές επιθέσεις διαρκείας παίρνουν προβάδισμα στο σκορ και να αυξάνεται η διαφορά υπέρ των πράσινων, σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 41-32!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές συνεχίζουν την φοβερή του εμφάνιση, με δυνατή άμυνα και επίθεση με τους Σάρας και Μητσάρα να ανεβάζουν τη διάφορα, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 62-53!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μητσάρας είναι σε φοβερή φόρμα, με τρίποντα και κρίσιμα καλάθια σπρώχνει την ομάδα στη νίκη, όπως και ο αλλαγές του Ζοτς με Λόγκαν και Μάριτς να βοηθάνε αρκετά στην επίθεση. Προς στο τέλος οι φιλοξενούμενοι πιέζουν και κατεβάζουν τη διαφορά, 32" δευτερόλεπτα πριν το τέλος  81-79, ο Καιμακόγλου χάνει 2 βολές, 19" δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Μακαμπι χάνει την επίθεση και η μπάλα για τους πράσινους, στα 15" δευτερόλεπτα ο Διαμαντίδης παει για 2 βολές, ευστοχεί και στις 2 ο αρχηγός, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ είναι 83-80, ο Διαμαντίδης πάλι στις βολές ευστοχεί και στις δυο για το 85-82, 9" δευτερόλεπτα πριν το τέλος 85-85, στα 5" δευτερόλεπτα ο Διαμαντίδης ξανά για 2 βολές, θρίλερ το παιχνίδι, ευστοχεί στη μια, τέλος αγώνα τελικό σκορ 86-85, νίκη για τον Εξάστερο πρωταθλητή που θέλει να γίνει Εφτάστερος στα ελληνικά χώματα της Κωνσταντινούπολης!!!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-32, 62-53, 86-85.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 5, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 4, Σάτο 1, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 25 (15/18 βολ, 2/3 διπ., 2/6 τριπ.), Βουγιούκας 8, Ν. Καλάθης 4 (1), Σμιθ 2, Καϊμακόγλου 5 (1), Γιασικεβίτσιους 13 (1).

Μακάμπι Τ. ΑΒ. (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 8, Σμιθ 9, Μπλου 14 (1), Ελιγιάχου 4, Μαλέτ, Πνίνι 9 (2), Μπουρστέιν 10 (2), Οχαγιόν 10 (2), Τζέιμς 2, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 11 (1).