ΤΟΝ... ΕΣΚΙΣΕ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ!

Μεγάλη νίκη για τον Εξαστερο, έκανε το 2-2 στις νίκες και παει το Σάββατο στο Εξοχικό για να πάρει το πρωτάθλημα μέσα στο σπίτι τους για άλλη μια φορά...

Μπροστά σε ένα δυναμικό κοινό και φοβερή ατμόσφαιρα που δημιουργίσαν 20.000 οπαδοί, η ομάδα του Ζοτς φώναξε πως είναι εδώ και θα παλέψει μέχρι το τέλος για τον τίτλο, παρα τις προλήψεις των δήθεν αντικειμενικών που μίλαγαν για νίκη του Πελάτη μέσα στο ΟΑΚΑ, οι Εξάστεροι όμως έδωσαν απαντήσεις και το Σάββατο θα τα δώσουν όλα για την κούπα!

Πιο διακριθείς για τους πράσινους ήταν οι... Μπατίστ 23 πόντους, Διαμαντίδης 15 και οι Σάρας, Περπερογλου από 12 πόντους αντίστοιχα.

Τι έγινε στον αγώνα...

Το πρώτο δεκάλεπτο για τους περσινούς ξεκίνησε με ένα σερί 0-5 κατά, δεν υπήρχε καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, γινόταν και κάποια ατομικά λάθη, όλα αυτά έφεραν τους φιλοξενούμενους με καλή διάφορα υπέρ τους, σκορ πρώτου δεκάλεπτου 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πράσινη άμυνα κατά διαστήματα έπαιζε καλά, υπήρχαν ριμπάουντ και κλεψίματα, αλλά τα εύκολα σουτ δεν ήταν εύστοχα. Σημαντική ήταν η βοήθεια του Σμιθ στην επίθεση που έδωσε ώθηση και η διαφορά μαζεύτηκε στους 2 πόντους, σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 36-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκινάει με ένα τρίποντο του Σάρας και οι πράσινοι περνάνε για πρώτη φορά μπροστά 39-38. Η συνέχεια είχε εναλλαγές στο σκορ, στα τελευταία 2 λεπτά του δεκάλεπτου οι Σάρας και Μπατίστ φέρνουν το ματς στο 55-55, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των φιλοξενούμενων και με λάθος των διαιτητών, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 55-58.

Τέταρτο δεκάλεπτο ξεκινάει δυνατά, με κάρφωμα του Μπατίστ οι πράσινοι παίρνανε μπροστά 62-60, ο Καλαθάς κάνει το 64-60, στη συνέχεια βελτιώνεται και άλλο η επιθετική ευστοχία και το σκορ γίνεται 69-63 και θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη η διαφορά αν οι διαιτητές δεν έκαναν λάθη υπέρ των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια με λάθη στην επίθεση και αργές επιστροφές οι διαφορά πέφτει στους +1 στα 2' 40" πριν το τέλος, με σημαντικό καλάθι του Σμιθ αλλά και του Σάρας γίνεται το 78-73 και με κάρφωμα του Μπατίστ γίνεται το 80-73, στη συνέχεια με 3 βολές του Σάρας και μια του Περπέρογλου γίνεται το τελικό 84-74.

Τα δεκάλεπτα του αγωνα: 14-19, 36-38, 55-58, 84-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζ. Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 5(1), Μπατίστ 23 (11ριμπ.), Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15(3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7(1), Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 12(1), Γιασικεβίτσιους 12(1).

ΟΣΦΠ (Ν. Ιβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 16(1), Άντιτς 11(3), Σπανούλης 8(1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης, Σλούκας.