ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ!

Ένας αψυχολόγητος και άνευρος Παναθηναϊκός, έχασε από τον Πελάτη στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ και τώρα πρέπει να κάνει το 1-1 στις νίκες την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ...

Όταν δεν υπάρχει θετική ψυχολογία σε αυτά τα παιχνίδια και πόσο μάλλον στην έδρα του αντίπαλου, δύσκολα θα έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα πολύ κακά στατιστικά στα ριμπάουντ, είχε 27 έναντι 36 του αντίπαλου του στο σύνολο.

Θα πρέπει οι παίχτες να ξυπνήσουν και να μην δίνουν δικαιώματα με αυτές τις εμφανίσεις στον αντίπαλο και στον κόσμο τους να βρίζουν και να κοροϊδεύουν αισχρά ακόμα και τον ύμνο του Παναθηναϊκού.

Πιο διακριθείς για τους πράσινους ήταν οι... Βουγιούκας 20 πόντους, Διαμαντίδης 15, Περπέρογλου 12 και Μπατίστ 10.

Τι έγινε στο παιχνίδι...

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι είχαν καλή αμυντική και επιθετική λειτουργία, με πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα και τα τρίποντα, Διαμαντίδης και Καιμακόγλου ήταν καλοί σε αυτόν τον τομέα, σκορ πρώτου δεκάλεπτου 15-20!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι, η διαφορά των 5 πόντων μειώθηκε γρήγορα από τους γηπεδούχους και με λάθη των διαιτητών. Η αμυντική τους λειτουργία έπεσε, έγιναν λάθη στην επίθεση και ο απολογισμός στα ριμπάουντ ήταν τραγικός, τελικό σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 41-33!

Το ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο καθόλου καλό, με άστοχα σουτ και καθόλου επιτυχία στα ριμπάουντ, είτε επιθετικά είτε αμυντικά. Μετά το 27' λεπτό οι πράσινοι άρχισαν να φορτσάρουν  και με ένα 0-9 κάλυψαν την διάφορα των -11 στους 2 πόντους, άλλα στο τελευταίο λεπτό έλειπε η συγκέντρωση για να περάσουν μπροστά στο σκορ, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 58-52!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπαθείτε στην αρχή, άλλα στη συνέχεια παρέδωσε τα όπλα, άνευρος τελείως και με πολλά λάθη δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε ένα μικρο σκορ διαφοράς, ακόμα και στο τελευταίο λεπτό που πήγε να αντιδράσει ήταν πολύ αργά, τελικό σκορ αγώνα 84-78!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-33, 58-52, 84-78

Γαύρος(Ίβκοβιτς): Χάινς 13(4/5 διπ., 5 ριμπ.), Άντιτς 9(2), Σπανούλης 9(1/9 σουτ), Ντόρσεϊ 3, Κέσελι 2, Λ. Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 11(2), Πρίντεζης 18(7/8 δίπ., 1/2 τριπ.), Παπανικολάου 16(4/6 διπ., 2/4 τριπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 2, Σλούκας 1, Κατσίβελης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 12 (5/6 διπ., 5 ριμπ.), Μπατίστ 10(4/7 διπ., 5 ριμπ.), Σάτο 3, Τσαρτσαρής 3(1), Διαμαντίδης 15(3/6 τριπ., 6 ασίστ, 4 λάθη), Βουγιούκας 20 (6/9 διπ.), Καλάθης 7(2/8 σουτ), Σμιθ, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4.