Header Ads

• Breaking Green News

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ!

Φορτσάτος με το καλημέρα. Άνετη επικράτηση για τον Εξαστερο 98-77 επί της Μαλαγα, στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας...(+VIDEO)

Όλα ιδανικά σήμερα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, μπροστά σε 10 χιλιάδες κόσμο η ομάδα του Ζοτς έδειξε με το καλήμερα ότι και φέτος θα πρωταγωνιστήσει για τον ίδιο στόχο, παρα 2 πόντους δεν ήρθε η εκατοστάρα.

-Ας δούμε τον αγώνα δεκάλεπτο, δεκάλεπτο...

Tα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν χαλαρά, με τον Παναθηναϊκό να περνάει για πρώτη φορά στο σκορ στο 4' λεπτό με σουτ του Διαμαντίδη 8-6. Από εκεί και μετά δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Με τον πολύ καλό Σμιθ να φτάνει τους 10 πόντους και προηγήθηκε 23-12. Με πίεση στην άμυνα, έξι ασίστ, σωστές επιλογές στην επίθεση, το πρώτα δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 25-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί μείωσαν στους 3 πόντους και σκορ 29-26, αλλά στο 14' λεπτό με κλέψιμο και ασίστ του Νικ Καλάθη και λέι απ του Σάρας, έτσι ολοκλήρωνε ένα σερί 7-0, οι Πρασινοι επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και σκορ 36-26. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και σε συνδυασμό με κακές επιλογές του Παναθηναϊκού στην επίθεση και με τον Πέριτς να φτάνει τους 13 πόντους, μείωσαν σε 50-47 και έκλεισαν το ημίχρονο 52-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όλα λειτούργησαν όπως έπρεπε για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Η Μάλαγα μείωσε στον πόντο και δέχθηκε ένα σερί 11-0, με τους Σμιθ,Σάτο, Διαμαντίδη να εκτελούν έξω από τα 6.75μ. Το 52-51 έγινε 63-51 και 67-53 στο 26' λεπτό.

Οι Ισπανοί απάντησαν με ένα σερί 6-0  και το σκορ πήγε 67-59, αλλά με τους Σαρας και Σάτο να πετυχαίνουν 10 πόντους, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στους +16 πόντους για τους Πρωταθλητές 77-61.

Το αδιαφιλονίκητο φαβορί της αναμέτρησης το ξέραμε για το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς.
    Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό,τρία λεπτά πέρασαν για να σκοράρει στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός, αλλά το έκανε στη συνέχεια... Ο Μάριτς έκανε το 79-66, ο Νικ Καλάθης με τρίποντο την ξαναπήγε στους +16 και σκορ 82-66. Ότι ακολούθησε...ήταν πάρτι από τους Εξάστερους, με τον Μάριτς να καρφώνει εντυπωσιακά για το +25, τελικό σκορ 98-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 52-49, 77-61, 98-77