ΜΕ Η' ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΜΟ, Ο ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ ΘΑ...ΝΙΚΑΕΙ!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Α1 ο Εξάστερος, καθώς επικράτησε με 84-72 του Άρη στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ...

- O αγώνας δεκάλεπτο, δεκάλεπτο...

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν για ξεμούδιασμα, με τον Παναθηναϊκό να έχει  συνέχεια το προβάδισμα, σκορ δεκάλεπτου 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Καϊμακόγλου και Βουγιούκα να έχουν καλή εμφάνιση, η διαφορά στο σκορ ανέβηκε και άλλο...

Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν αυτή των 15 πόντων με σκορ 37-22, που ήρθε τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του δευτέρου δεκάλεπτου, οι πράσινοι χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 πόντους, σκορ ημιχρόνου 41-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ρομέιν Σάτο να γίνεται ο πρώτος παίκτης του Παναθηναϊκού που έπιασε διψήφιο αριθμό πόντων στον αγώνα, οι πράσινοι  δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας μόνιμα την διαφορά πάνω από 10 πόντους, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 67-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Πρωταθλητής χωρίς να κουράζετε διατήρησε την διαφορά στο σκορ, ο Ζοτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Η φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κοντράρουν τον Εξάστερο, παίρνοντας οι πράσινοι μία εύκολη νίκη με τελικό σκορ 84-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μάριτς 9(5 ριμπ.), Μπατίστ 6(6 ριμπ.), Λόγκαν 11(2/8 τριπ.), Σάτο 13(4/4 διπ.), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 6(2/3 τριπ., 6 ασίστ), Βουγιούκας 13 (5/6 διπ.), Καλάθης 4(5 ασίστ), Κυρίτσης 4, Σμιθ 7, Καίμακόγλου 8(7 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 4.

Άρης: Μαυροειδής 7, Κερούς 6, Ταπούτος 12(2), Τζέιμς 7(1), Τσαϊρέλης 6, Όλιβερ 7(1), Κρούσιτς 11, Μποχωρίδης, Μούλντροου 5, Βεργίνης 11(3/4 τριπ.), Δήμας, Βεζένκοφ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-31, 67-49, 84-72