ΕΚΑΝΕ ΤΟ 3x3 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ!

To 3x3 για τον Εξάστερο είναι γεγονός! επικράτησε κατα κράτος με την μαγκιά του επί της Ζαλγκίρις με σκορ 92-75...(+VIDEO)

Στα δυο πρώτα 10λεπτα ο Εξάστερος ήταν χαλαρός απέναντι στη Ζαλγκιρις, αλλά μετά τα πράγματα σοβάρεψαν και οι πράσινοι πήραν το πάνω χέρι μέχρι το τέλος του αγώνα.Πρωτεργάτες της νίκης ήταν οι Διαμαντίδης, Λόγκαν και Σάτο.

-Ας δούμε τον αγώνα δεκάλεπτο,δεκάλεπτο...

Στο δεκάλεπτο το σκορ άλλαζε συνέχεια και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ 11-12 στο 5'λεπτο. Οι πράσινοι είχαν καλή επίθεση, αλλά όχι και στην άμυνα, με τους λιθουανούς να το εκμεταλλεύονται όσο μπορούσαν, σκορ δεκάλεπτου 25-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Εξάστεροι παρουσιαστικόν χαλαροί κάνοντας λάθη και στην κακές επίθεση, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις, με ένα σερί 0-7, να πάρει το προβάδισμα στο σκορ  με 3 πόντους 25-28 στο 12' λεπτό.

Ομπράντοβιτς άρχισε τις φωνές στους παίχτες του, η εικόνα βελτιώθηκε και πήραν εκ νέου το προβάδισμα 32-30, στο 14' λεπτό. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της Ζαλγκιρις ήταν μπροστά, σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 38-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι μπήκαν δυνατά, με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα και να βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά με δύο πόντους 44-4, στο 22'λεπτο.
    Οι πρωταθλητές ανέβασαν απόδοση στην άμυνα, αλλά και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην επίθεση των λιθουανών και με ακόμα ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, αύξησαν την διαφορά τους στους οκτώ 53-45. Οι πράσινοι έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την τρίτο δεκάλεπτο, με σκορ 64-55, στο 30' λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ανέβασαν απόδοση οι Λόγκαν, και Σάτο, ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά του σε διψήφιο αριθμό με σκορ 74-62, στο 33' λεπτό. Η εξαιρετική άμυνα και ένα τρίποντο από τον Σμιθ έδωσαν μια διαφορά 15 πόντων στο Τριφύλλι, 77-62.

Τα επόμενα 7 λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση, με τον Εξάστερο να επικρατεί εύκολα σημειώνοντας το 3 στα 3 στην Ευρολίγκα, με τελικό σκορ 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 38-42, 64-55, 92-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 14, Λόγκαν 13(3), Σάτο 8(1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16(4), Βουγιούκας 13, Καλάθης Ν. 7, Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτισους 5.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τριφούνοβιτς): Λόουσον 14(2), Πόποβιτς 8(1), Καλνιέτις 8(1), Ντελινινκάιτις 3(1), Ράκοβιτς 12, Κλιμαβίτσιους 3, Γιανκούνας, Γιαβτόκας 2, Κουζμίνσκας 4, Ουίμς 21(3), Κόλινς.