ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!

Ευχάριστο και πράσινο ήταν το σαββατοκύριακο για τον Παναθηναϊκό μας σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ! Εύκολη νίκη 74-70 του Εξάστερου επί του Πελάτη, παρα τη μικρή διάφορα στο σκορ...(+VIDEO,αναλυτικό άρθρο)

Αν και οι Εξάστεροι έκαναν πολλά λάθη,δεν έδειξε να απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα από την ομάδα του Πειραιά και έτσι με τη νίκη αυτή πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

-Ας δούμε τον αγώνα δεκάλεπτο, δεκάλεπτο...

Το πρώτο δεκάλεπτο σε χαμηλούς ρυθμούς για τους πράσινους, στο 4' λεπτό το σκορ ήταν μόλις 7-2, να φανταστείτε υπήρχε ένα διάστημα τριών λεπτών που δεν είχε μπει ούτε ένα καλάθι από τις δυο ομάδες. Σαφέστατα αμυντικό παιχνίδι και στη συνέχεια, με τους πρωταθλητές να σταματάνε της επιθέσεις των φιλοξενουμένων.

Στο 8' λεπτό η διαφορά είχε ήδη φτάσει στο +10 με σκορ 16-6 και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 16-11.

Άσχημο ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διάφορα των πράσινων να καλύπτεται από τον Πρίντεζη στον 1 πόντο, 18-17 στο 11 λεπτό. Στη συνέχεια οι πράσινοι ανέβασαν ταχύτητα και με εύκολους πόντους του Διαμαντίδη, η διαφορά να ανεβαίνει και πάλι 28-19 στο 14΄λεπτο, μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκάλεπτου η διάφορα πήγε στους 11 πόντους και σκορ 41-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκινάει με τρίποντο του Διαμαντίδη φτάνοντας στο +14 με σκορ 44-30, στη συνέχεια υπέπεσαν σε λάθη οι πράσινοι και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ευκαιρία με τον Πρίντεζη και Παπαδόπουλο για ένα σερί 3-14 και σκορ 47-44 στο 26' λεπτό.

Τη λύση βρήκαν οι Σάτο και Καιμακόγλου, ο δεύτερος με τρίποντο έδωσε στους πρωταθλητές ένα +7 με σκορ 57-50, το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκινάει με δύο πόντους του Σάτο και ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, 62-50 στο 31' λεπτό, πάλι η διαφορά δεν έμεινε και πολύ, γιατί γηπεδούχοι μείωσαν στους 7 πόντους στο 34' λεπτό, ενώ στο 38' λεπτό πάλι στους 7 με σκορ 72-65.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα η ομάδα του Ζοτς διατήρησε την διαφορά υπέρ τους στο +4 με σκορ 74-70, το όποιο ήταν και τελικό, παίρνοντας για ακόμα μια φορά τη νίκη απέναντι στον αιώνιο Πελάτη.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 41-30, 57-50, 74-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 3, Λόγκαν 4, Σάτο 10(1), Διαμαντίδης 15(2), Βουγιούκας 10, Νικ Καλάθης 10, Σμιθ 3(1), Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους 8.

ΠΕΛΑΤΗΣ (Ιβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 7(1), Άντιτς 9(1), Σπανούλης 14(1), Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 2, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Κατσίβελης.