ΓΛΕΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Ο ΕΞΑΣΤΕΡΟΣ!

Σαν να μην έκοψε ταχύτητα ο Εξάστερος από την νίκη στο Κάουνας, επικράτησε για πλάκα και επί του Παοκ στη Θεσσαλονίκη με 60-77...

Φαίνεται πως η τσάμπα ήττα από την Καβάλα, ούτε ο ίδιοι οι παίχτες του Ζότς δεν έχουν καταλάβει πως είχαν χάσει, γι' αυτό και δεν θέλουν να ξανά δώσουν δικαιώματα ώστε να αμφισβητηθεί λεπτό η κυριαρχία τους!

-Ας δούμε τον αγώνα δεκάλεπτο,δεκάλεπτο...

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πράσινοι χαλαροί και χωρίς πίεση δεν φόρτσαραν ιδιαίτερα, ο Σάτο ήταν σε "φόρμα" και με 5 προσωπικούς πόντους έκλεισε το σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο 11-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα για τους πρωταθλητές ήταν πιο άπλα, μπορεί οι γηπεδούχοι να έπαιζαν "ζώνη", αλλά οι παίχτες του Ζότς βρήκαν τη λύση με τρίποντα και μάλιστα 5 στα 5...με τους Καιμακόγλου(3), Λόγκαν(1) και Διαμαντίδη(1). Η διαφορά συνέχιζε να αυξάνει υπέρ των πράσινων για να κλείσει στο τέλος του δευτέρου δεκάλεπτου με διαφορά +15 και σκορ 30-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, στις αρχές οι πράσινοι ανέβασαν τη διαφορά στο +19, αυτό τους έκανε να χαλαρώσουν, οι γηπεδούχοι μείωσαν για λίγο στους 10 πόντους με σκορ 43-53 στο 28' λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι παίχτες του Ζοτς και ανέβασαν τη Διαγόρα στους +13, κλείνοντας έτσι και το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 46-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν να τελειώσουν το παιχνίδι, απέκτησαν μια διαφορά +16 από το 32' λεπτό και στην συνέχεια να κάνουν συντήρηση του σκορ χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους, έτσι μέχρι και το τέλος ήταν διαδικαστικού χαρακτηρα για τους Εξάστερους, κλείνοντας το τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά +16 και τελικό σκορ 60-77.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 30-45, 46-59, 60-77.

Παοκ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 6, Στίγκερς 2, Αράπης, Γκορί 14 (2), Ντικούδης 14, Καλαμπόκης 10, Ράιτ 12 (2), Γιαννακίδης, Καλλές, Καλαμπάκας, Λιάπης, Τσακαλέρης 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Μπατίστ 7, Λόγκαν 6 (2), Σάτο 8 (1), Π. Καλάθης, Διαμαντίδης 18 (2), Βουγιούκας 10, Ν. Καλάθης 4, Κυρίτσης 2, Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 11 (3), Γιασικεβίτσιους 5 (1).