ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ PLAY-OFF ΠΕΛΑΤΗ!

Αγνώριστος ο Εξάστερος στο εξοχικό στο πρώτο ημίχρονο, με τα πολλά αμυντικά λάθη και το μη καθαρό μυαλό στις επιθέσεις, του στέρησαν τη νίκη, παρα την μεγάλη προσπάθεια που έγινε στο φινάλε του αγώνα...

Θα πρέπει να το προσέξουν οι πράσινοι, σε πολλούς αγώνες φέτος τα δυο πρώτα δεκάλεπτα περνάνε τσάμπα. Η διαιτησία (Γκόντα) δεν ήταν τόσο καλή, πολλές φορές έκλεινε τα μάτια σε περιπτώσεις φάουλ που γινόταν πάνω στους Εξάστερους.
    Αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοση τους για τον Παναθηναϊκό, ήταν οι Μπατίστ 16 πόντους, Βουγιούκας 12 πόντους, Διαμαντίδη 11 και Περπέρογλου 10.

Αναλυτικά ο αγώνας ημίχρονο, ημίχρονο...

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα για τους πράσινους, καθόλου καλή άμυνα ενώ στην επίθεση υπήρχε μεγάλη αστοχία, σκορ πρώτου δεκάλεπτου 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές ήταν εκτός τόπου και χρόνου στο μεγαλύτερο διάστημα, μέχρι και 17' λεπτό δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι, η άμυνα δεν βελτιώθηκε, επιθετικά τα λάθη ήταν πολλά, στα τελευταία δυο λεπτά με κρίσιμα καλάθια Μπατίστ και Διαμαντίδη, κατάφεραν να ρίξουν τη διάφορα στους 12 πόντους, σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 43-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είναι ιδανικό, κάνουν ένα 0-11, με πολύ καλή άμυνα και με τον Λογκαν να είναι  πολύ καλός και επιθετικά, στο 24' λεπτό με δικό του τρίποντο ρίχνει τη διαφορά στους 4 πόντους και σκορ 44-40. Στη συνέχεια η χαλάρωση και τα λάθη ήταν υπερβολικά, η διαφορά αυξήθηκε για τους γηπεδούχους, σκορ τρίτου δεκάλεπτου 59-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα δεν ήταν τόσο καλοί οι πράσινοι, μετά το 35' λεπτό άρχισαν να ανεβάζουν απόδοση, 4' λεπτά πριν το τέλος η διάφορα  παει στο -7 για τους πρωταθλητές και σκορ 67-60. Ο Περπέρογλου με τρίποντο μειώνει στους 5 πόντους. Στη συνέχεια και 2' λεπτά πριν το τέλος εξελίσσεται σε ντέρμπι.
    Στα 22" δευτερόλεπτα πριν το τέλος η διάφορα παει στο -1 για του πράσινους με τρίποντο του Σάτο, με δίποντο ο Μπατίστ κάνει το τελικό 78-77, με 1 πόντο ήττα για τους πρωταθλητές Ευρώπης, πλέον όλα θα κριθούν στα play-off,όπως και πέρσι!

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-31, 59-42, 78-77.

Πελάτης(Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Λο 6, Αντιτς 7(2), Σπανούλης 10 (0/5τρ.), Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 6(1), Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(3), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 11(3), Σλούκας 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Περπέρογλου 10(2), Μπατίστ 16, Λόγκαν 7(1), Σάτο 7(1), Τσαρτσαρής 3(1), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 12, Καλάθης 3, Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 3(1).