ΡΩΣΙΚΗ ΑΡΚΟΥΔΑ ΚΑΙ Μ@ΛΑΚΙΕΣ... ΜΙΑ ΠΟΥΤ@ΝΑ ΕΙΝΑΙ!

Μόνο έτσι θα μπορούσε να χάσει η αρμάδα του Ζοτς, το έχουμε ξανά δει το έργο, οι διαιτητές έσπρωξαν την ΤΣΣΚΑ όσο δεν πήγαινε και κατάφεραν οι γελοίοι να αφήσουν τον Παναθηναϊκό εκτός τελικού και έβδομου τροπαίου...

Όταν ο Παναθηναϊκός πήγαινε να κατακτήσει δυο συνεχόμενες φορές την Ευρωλιγκα, πάντα οι διαιτητές βάζουν το βρομόχερο τους, είχε γίνει και πιο παλιά με την Μακαμπι, με την ΤΣΣΚΑ και τώρα πάλι με την Ρώσικη πουτ@ν@, αυτή δεν είναι αρκούδα που λέγανε πολλοί πριν το ματς και ως φαβορί, αλλά μια ομάδα από πουτ@νες που θέλει σπρώξιμο για να νικήσει!

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ηταν φοβερλος , 4.000 έδειξαν για ακόμα μια φορά τη θα πει πραγματική εξέδρα, παρ΄ολο που η ομάδα έχασε με την διαιτησία, συνέχιζε να τραγουδά γιατί ποτέ δεν θα ξεχάσει τα 6 αστέρια που έφερε αυτή η ομάδα. Να ξέρουν όμως αυτοί οι ξεφτίλες της Ευρωλιγκα, ότι η πράσινη  αυτοκρατορία θα συνεχιστεί και τα αστέρια αργά ή γρήγορα θα γίνουν 7, 8...!!!

Τι έγινε στον αγώνα...

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές μασούσαν σίδερα, εκρηκτικό επιθετικό κρεσέντο ξεκινάει με ένα 0-4 από τον Μαριτς ο ίδιος κάνει το 2-6, ο Μπατίστ με τη σειρά του ανεβάζει το σκορ στο 2-11 και ο Σάτο με τρίποντο για το 4-14, Διαμαντίδης για το 4-16 και ο Σάρας με τρίποντο για το 7-19. Στα 3' λεπτά πριν το τέλος ο Μαικ κάνει το το 9-21, ο Σάρας για το 9-23, οι Μπατιστ και Τσαρτσαρής κάνουν το 13-27, έμεναν 4" δευτερόλεπτα και ο Λόγκαν με ατομική ενέργεια κάνει το τελικό σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο, 15-29!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι δεν μπήκαν καθόλου συγκεντρωμένοι, εφησυχάστικαν στην μεγάλη διάφορα που είχαν και αυτό ήταν το λάθος τους, στο 13' λεπτό ο Καλάθης βάζει τρίποντο και κάνει το 24-32, από εκεί και πέρα οι Ρώσσοι μείωσαν αισθητά τη διαφορά και με τη βοήθεια των διαιτητών που ήταν προκλητικοί, οι παίχτες του Ζοτς έκαναν πολλά επιπόλαια λάθη στην επίθεση, το σκορ ήταν 32-32  και είχαν 6' λεπτά χωρίς καλάθι, ένα λεπτό πριν το τέλος ο Μπατίστ κάνει το τελικό για το δεύτερο δεκάλεπτο, 32-34!

Με την αρχή του τρίτου δεκάλεπτου η ΤΣΣΚΑ ισοφαρίζει 34-34, ο Σάρας κάνει το 34-36 και με τρίποντο ο ίδιος κάνει το 34-39. Στο 24' λεπτό η ΤΣΣΚΑ περνάει πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Κιριλενκο 41-39, ο Καιμακογλου με δικό του τρίποντο κάνει το 41-42. Στα 3' και 38" πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με τρίποντο ο Διαμαντίδης φέρνει το σκορ 44-47, με καλάθι και βολή ο Καιμακογλου κάνει 46-50 +δυο βολές ο ίδιος κάνει το 48-52, 1' και 19" ο Διαμαντιδης  με καλάθι και βολή κάνει το τελικό σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο, 51-55!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διαιτητές αρχίζουν να πιάνουν δουλεία υπέρ της ΤΣΣΚΑ, στα 6' λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ έγινε 58-59. Στα λιγότερο από 2' λεπτά ο Καιμακογλου κάνει το 60-61 και ο Σάρας με τρίποντο 60-64, στα 1' και 24" οι διαιτητές δίνουν την μπάλα στην ΤΣΣΚΑ ενώ καθαρά η μπάλα βγαίνει έξω από αυτούς, το σκορ γίνεται 63-64, η αβάντα των διαιτητών συνεχίζεται υπέρ των Ρώσων και περνάνε μπροστά με 65-64, μένουν 8 δευτερόλεπτα και ενώ πριν έχει κάνει βήματα παίχτης της ΤΣΣΚΑ  όμως ο διαιτητής δεν γίνει τίποτα με αποτέλεσμα να μειώνετε και άλλο ο χρόνος για επίθεση του Παναθηναϊκού, σε αυτά τα 8' δευτερόλεπτα οι πράσινοι δεν έπαιξαν ψύχραιμα με τα νεύρα που ειχαν απο την αδικία, στην τελική πάσα όμως ο Κιριλεγκο με το πόδι αλλοιώνει την πάσα, τέλος χρόνου τελικό 66-64 και η ΤΣΣΚΑ με την αβάντα των διαιτητών παει στον τελικό, αδικία για τον Παναθηναϊκό που άξιζε αυτός να είναι στον τελικό!!!

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64

ΤΣΣΚΑ (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 12 (1), Λαβρινόβιτς 2, Σισκάουσκας 5, Κρστιτς 8, Κιριλένκο 17 (2), Βορονόφ, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 15 (1), Κάουν 2, Χριάπα 3 (1), Γκόρντον 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Λόγκαν 2, Σάτο 3 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (1/9 τρ.), Βουγιούκας, Ν. Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου 10 (1τρ., 8ρ., 5ασ.), Γιασικεβίτσιους 19 (3).