ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ (VIDEO)

Μπορεί η Ζαλγκίρις να δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό, άλλα οι Εξάστεροι με τσαμπουκά πήραν μια πολύ σημαντική νίκη...

Αυτό το διπλό φέρνει πιο κοντά τους πράσινους στην επόμενη φάση Ευρωλιγκας! Οι παίχτες έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα τελευταία λεπτά και με έξυπνο τρόπο επικράτησαν άξια!

Στα πρώτα 3 δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με μικρή διαφορά. Παρα το ότι οι ψηλοί Λασμε και Σοφο φορτώθηκαν από το δεύτερο δεκάλεπτο με φάουλ, η ομάδα στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο τα έδωσε όλα, με τη βοήθεια βέβαια του φορμαρισμένου Ουκιτς και του αρχηγού Δημήτρη Διαμαντιδη, τα πάντα έδειχναν νίκη, όπως και τελικά ήρθε με τελικό σκορ 73-78!

Πιο διακριθείς ήταν οι... Ουκιτς με 21 (6 ασιστ), Διαμαντιδης 13 (10 ασιστ, 2 κλεψ.), Γκιστ 12 (9 ριμπ.), Λασμε 9 και Μπραμος 8. Πάλι σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκαν οι Σχορτσανιτης και Καπονο, ενώ ο Μασιουλις δεν συνέχισα το καλό σερί που είχε με τις θετικές παρουσίες στους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 22-19, 43-40, 58-56, 73-78.

Ζαλγκίρις Κάουνας (προπ.Πλάθα): Ντάρντεν 9 (1), Πόποβιτς 10, Λαβρίνοβιτς Ντ. 4, Γιουσκεβίτσιους, Γιαφτόκας 8, Κουζμίνσκας 5 (1), Λαφαγιέτ 15 (3), Καουκένας 4, Φουτ 7, Λαβρίνοβιτς Κ. 11 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (προπ.Πεδουλάκης): Μπράμος 8 (1), Ματσιούλις 4, Καπόνο 4 (1), Ούκιτς 21 (3), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13 (4 τρίπ., 10ασ.), Γκιστ 12 (9ριμπ.), Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 3.