Header Ads

• Breaking Green News

ΟΔΗΓΟΣ ΤΟ 2011 ΓΙΑ FINAL4!

Πάλεψε ο Εξάστερος Παναθηναϊκός να νικήσει μήπως έπαιρνε και το πλεονέκτημα στους 8 της διοργάνωσης, άλλα δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε...

Σε ένα κατάμεστο κλειστό του ΟΑΚΑ απο 20.000 οπαδούς που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα, οι πράσινοι δεν νίκησαν και θα αντιμετωπίσουν στους 8 την Μπαρτσελονα σε μια επανάληψη του 2011 που πρέπει να γίνει οδηγός!

Οι όμιλοι τέλειωσαν και ο Παναθηναϊκός κοιτάει την επόμενη φάση και την Μπαρτσελονα με μειονέκτημα έδρας όπως το 2011, άλλα αυτό δεν λέει κάτι καθώς η φανέλα της ομάδας είναι η πιο βαριά στην Ευρώπη και μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση και να τον οδηγήσει στο φάιναλ φορ του Λονδίνο!

Όσον άφορα τον αγώνα, θα λέγαμε πως κρίθηκε στα τελευταία 3 λεπτά, όπου οι πράσινοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα δίνοντας εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους, επίσης και κάποιες επιλογές για τρίποντα στο τέλος ίσως να μην ήταν απαραίτητο, αυτές οι λεπτομέρειες έφεραν και την κατάληξη του αγώνα.

-Τι έγινε στον αγώνα...

Κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο, άκρως πολύ γρήγορα βρέθηκε στο -8 με μηδέν πόντους, μετά το 5' λεπτό βρήκε την ηρεμία και την συγκέντρωση στην άμυνα και 2' λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου το σκορ 9-10, σκορ πρώτου δεκάλεπτου 11-14!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε επίσης άσχημα με το πρώτο, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα χώρους στη πράσινη άμυνα, ενώ η πράσινη επίθεση δεν ήταν εύστοχη στο 16' λεπτό 23-29, στη συνέχεια οι πράσινοι πάλι ξυπνάνε, βρίσκουν τις λύσεις με τον Τσαρτσαρή και τον Μπράμο που σε κρίσιμο σημείο με τρίποντο στο 19' λεπτό έφερε το σκορ 31-32, μια βολή του Ουκιτς 32-32 και με κάρφωμα του Μπράμου για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ 34-32, βολές για τους φιλοξενούμενους, σκορ δευτέρου δεκάλεπτου 24-32!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκινάει καλά για τους πράσινους, αλλά η επιπόλαια άμυνα τους έκανε να χάσουν τη διάφορα που είχαν στο σκορ, οι πράσινοι αντιδρούν και στο 28' λεπτό ήρθε η ισοφάριση με κάρφωμα του Γκιστ για το 47-47 και με τρίποντο του Μπραμου γίνεται το 50-47

Το τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίζετε καλά για τον Παναθηναϊκό και κρατάει την έστω μικρή διαφορά υπέρ του, στο 33' λεπτό 54-52, η διαφορά χάνεται από λάθη στην επίθεση, στο 36' λεπτό 54-58, με τρίποντο του Μπραμου 57-58, στη συνέχεια  η κακή άμυνα και οι λάθος επιλογές στην επίθεση δεν έφεραν την ανατροπή, τελικο σκορ 63-69!

Πιο διακριθείς ήταν οι... Μπραμος 18, Λασμε 11, Ουκιτς 9 και Σχορτσανιτης 8. Έλειψαν τα καλάθια του Διαμαντιδη αφού περιοριστικέ σε αμυντικό ρόλο, ενώ χαμηλή απόδοση είχαν Μασιουλις, Γκιστ και Μπανκς.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα : 11-14, 34-33, 50-47, 63-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (προπ.Πεδουλάκης): Μπράμος 18, Ματσιούλις 5, Ούκιτς 9, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (προπ.Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9, Μίτσοβ 7, Τζάκσον 2, Σόκολοφ, Κρστιτς 9, Ουίμς 8, Ερτσεγκ 2, Βορότσνεβιτς, Καούν11, Κριάπα 13, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς 8.

Editorial: (greenarea team)