ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη εκτός έδρας με τον ΠΑΣ με γκολ του Ατζαγκουν...

Οι πράσινοι είχαν δυο αγωνιστικά πρόσωπα, ένα στο Πράτο ημίχρονο και ένα στο δεύτερο. Στο πρώτο μέρος πρεσαραν ψηλά και έκλειναν πολλούς χώρους προσπαθώντας να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση, έγιναν κάποιες ευκαιρίες άλλες αξιοποιήσιμες και άλλες όχι.

Στο 36' λεπτό σε μια εκτέλεση φάουλ απο τον Νανο η μπάλα καταλήγει στον Ατζαγκουν και αυτός με μονοκόμματο σουτ πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ, σημειώνοντας το 1-0 που αποδείκτικε και το νικητήριο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν πιο νωχελικοί, καθώς εκαναν συντήρηση του σκορ έχοντας και ο μυαλό στο παιχνίδι κυπέλλου, είχε όμως δυο κλασικές ευκαιρίες με τον Μπεργκ να τελειώσει το παιχνίδι πιο εύκολα, ακόμα και έτσι όμως οι πράσινοι δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους και έφυγαν από τα Γιάννενα με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε πιο πολύ στην βαθμολογία του πρωταθλήματος όσον αφορά και το καλύτερο πλασάρισμα στα πλει οφ και την Τετάρτη παει για τη νίκη στην Κρήτη κόντρα στον οφη για τον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου.