Ο τρομερός Σλούκας ξανά μίλησε και τώρα ΟΑΚΑ με 30 χιλιάδες οπαδούς

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε, νίκησε και γύρισε το πλεονέκτημα έδρας στην Αθήνα...

Με μεγάλη ανατροπή οι πράσινοι πήραν μια τεράστια νίκη στο Βελιγράδι επί της Μακάμπι, με πρωτεργάτες τους Σλούκα και Νάν.

Στα δύο πρώτα δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός, πήγαινε κοντά την Μακάμπι στο σκορ, με διακυμάνσεις, μεγάλα καλάθια και άμυνα έδειχναν μια σταθερότητα, το σκορ ημιχρόνου 50-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, αρχίζει η αντεπίθεση των πράσινων, Σλούκας και Νάν στην επίθεση, με τον Γκριγκόνις και Παπαπέτρου να στέκονται καλά στο παιχνίδι επιθετικά, ενώ σε άμυνα οι Λεσόρ και Μήτογλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 69-74.

Το τέταρτο δεν ξεκίνησε καλά, ενα παιχνίδι που έδειχνε να πάει στραβά και μέσα σε λίγα λεπτά η Μακάμπι το -5, το έκανε 8+ υπέρ της με ένα 14-1 σερί κατά των πράσινων. Ο κόουτς έκανε τις κινήσεις που έπρεπε από τον πάγκο, αρχικά ο Παπαπέτρου χτύπησε την κατάλληλη στιγμή, με τρίποντο, η πίστη έφτασε σε όλους πως η ανατροπή μπορεί να γίνει, ο Νάν πέρασε στον αγώνα παρά τα 4 προσωπικά φάουλ, με μεγάλα καλάθια δικά του και του Λεσόρ οδήγησε τον αγώνα στο καλάθι...

Στα τελευταία 3' λεπτά θα γινόταν ξανά ντέρμπι, η άμυνα όμως των πράσινων έδωσε απαντήσεις και ο Σλούκας οργάνωσε και εκτελούσε, με σημαντικά καλάθια, ακολούθησε τον Νάν, λίγο πριν την εκπνοή, καλή άμυνα, ασίστ και κάρφωμα του Λεσόρ για το +7, αυτό ήταν, στα 33" δευτερόλεπτα, για τους γηπεδούχους, το γήπεδο σιωπούσε, το σουτ πανικού αστόχησε, ριμπάουντ από τους πράσινους και η νίκη βάφτηκε πράσινη με τελικό σκορ 88-95!

Ξέσπασμα χαράς από τους παίχτες του Αταμάν, όλοι οι παίχτες ένα κουβάρι, ενώ η πράσινη αποστολή μαζί με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο στα χαμόγελα, στόχος επετεύχθη, η επιστροφή στο ΟΑΚΑ είναι γεγονός!

_ Facts and players on game:

Αρχίζουμε την ενότητα με τον "παίχτη κλειδί" της μεγάλης ανατροπής, τον Ιωάννη Παπαπέτρου, πάλι έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο ψυχολογίας, από εκεί και μετά άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την ανατροπή. Ο Ιωάννης μπορεί να μην πέτυχε πολλούς πόντους, βοήθησε όμως στην άμυνα έβαλε και δύναμη στο παιχνίδι της ομάδας, απέναντι στους αθλητικούς της Μακάμπι. Σημείωσε 8 πόντους, σε 27' λεπτά αγώνα.

Φυσικά πάμε στον αρχηγό Σλούκα, ο παίχταρας, καθάρισε τη Μακάμπι εκεί που η μπάλα έκαιγε, με μεγάλα σούτ αλλά και συμμετοχή στην άμυνα, οργάνωσε και μοίρασε όπως μόνο αυτός μπορεί. Σε ένα ακόμα  παιχνίδι καριέρας, σημείωσε 20 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 34' λεπτά αγώνα.

Ο φανταστικός Νάν, επανήλθε στις υψηλές πτήσεις ξανά, ασταμάτητος, σημείωσε 27 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε 33' λεπτά αγώνα.

Το "βουνό" των πράσινων, ο Λεσόρ, έκανε ένα τρομερό παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ, έδωσε μπασκετικό ξύλο και μάζεψε, με ελάχιστη ξεκούραση, παρ όλα αυτά στο κρίσιμο σημείο προς το τέλος έβαλε 2/2 βολές. Σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ σε 37' λεπτά αγώνα.

Ο Ντίνος Μήτογλου, καθοριστικός και αυτός, αν και αρχικά έκανε λάθη, αλλά και 3 φάουλ νωρίς σχετικά, κατάφερε έμεινε στο παιχνίδι, έδωσε μάχες. Έπαιξε αρκετά και αυτός λόγω και της απουσίας Χουάντσο. Σημείωσε 13 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 37' λεπτά αγώνα.

Ο Γκριγκόνις, σε αντίθεση με το προηγούμενο 3ο παιχνίδι της σειράς, ήταν πιο βελτιωμένος, βοήθησε σε άμυνα και επίθεση. Σημείωσε 8 πόντους σε 14' λεπτά αγώνα.

_

Στο ροτέισιον ο Αταμάν, ήταν διστακτικός, δεν έδωσε πολύ χρόνο, γιατί δεν τον βοήθησαν σε αυτό όσοι πήραν κάποια λεπτά, ο Γκραντ έπαιξε 10' λεπτά, δεν σκόραρε, αλλά έδινε λύσεις αμυντικά και ξεκούραζε εναλλάξ τους Σλούκα και Νάν. Ο Βιλντόζα δεν έπαιξε καθόλου. Ο Κώστας Αντετοκούμπο έπαιξε 2' λεπτά, έκανε όμως ένα εντελώς άκυρο, αχρείαστο φάουλ σε χρονικό σημείο που δεν έπρεπε και δεν έπαιξε ξανά. Ενώ ο Καλαϊτζάκης βοήθησε όσες φορές πέρασε στο παρκέ, με άμυνες mam to man πάνω στον Μπράουν, εξασθένησε τον Αμερικανό στο φινάλε και μπλόκαρε έτσι όλη την επιθετική μηχανή των γηπεδούχων, ο "Κάλα" έπαιξε περίπου 5' λεπτά και σημείωσε 2 πόντους.

Είχαμε τονίσει από την αρχή της σειράς, η καλή άμυνα πάνω στον Μπράουν και Κόλσον είναι το κλειδί να μπλοκάρει η επίθεση της Μακάμπι, έτσι και έγινε, με μεγαλύτερη δυναμική στο 4ο δεκάλεπτο. Από τη στιγμή που δεν παίζει ο Μπόλντουιν, ενώ τον έβαλε ο Κάτας στο τέταρτο παιχνίδι για λίγο, αυτό ήταν και το λάθος του, ο παίχτης χειροτέρεψε, τον έβαλε για να δώσει λίγες ανάσες στον Μπράουν, εδώ είναι και το point για τον 5 τελικό, ο Μπράουν έχει τραβήξει το κουπί σε τρία παιχνίδια της σειράς και θα συνεχίσει να το κάνει και στο Game 5, το κατάλληλο πρεσιγκ θα τον καταπονήσει ακόμα περισσότερο, σε αυτό θα παίξει ρόλο και έξτρα πίεση του Καλαϊτζάκη, να δώσει φάουλ και να πάρει από τον Μπράουν, μετα όλα μπορούν να γίνουν πιο control στην επίθεση της Μακάμπι.

Ένα από τα πιο σημαντικά που πρέπει να κοιτάξει ο Αταμάν και σίγουρα θα το πράξει, να μην πάει η ομάδα στον ρυθμό της Μακάμπι, ούτε φυσικά το παιχνίδι να πάει ξανά στο τέλος στο καλάθι, να κρατήσουμε την Μακάμπι κάτω από τους 80 πόντους και με την άμυνα μας να χτίσουμε μια διαφορά στους πόντους που θα την διαχειριστούμε και κρατήσουμε μέχρι το τέλος, δεν πρέπει να επιτρέψουν το τρανζίσιον παιχνίδι στο αντίπαλο.

Δεν χρειάζεται να πετάει ο κόσμος στα ουράνια, υπάρχει ένα ακόμα παιχνίδι, ο κόουτς το είπε: " Έγινε απλώς το 2-2 και τώρα πάμε στο καφτο ΟΑΚΑ".  Θέλει προσοχή η Μακάμπι και το γνωρίζουν όλοι στην ομάδα, η κατάλληλη προσέγγιση και ευστοχία θα δώσει και τη νίκη που θέλουμε εδώ και 12 χρόνια περίπου.

Αυτό που θα γίνει την Τρίτη του Πάσχα στο ΟΑΚΑ, δεν το έχει φανταστεί ποτέ κανείς, υπάρχει ένα δείγμα αυτό που είχε γίνει σε εκείνο το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ επί Ζότς τότε, που μνημονεύεται από όλο τον μπασκετικό πλανήτη, αυτό όμως που θα ζήσουν όλοι την Τρίτη δεν θα έχει προηγούμενο. Η αναμονή για ένα εισιτήριο είναι δεκάδες χιλιάδες κόσμου, παρκέ να υπήρχε στο ΟΑΚΑ του ποδοσφαίρου, δεν θα χωρούσε τον μοναδικό κόσμο του Παναθηναϊκού που θα δώσει πάλι ρεσιτάλ εξέδρας μέσω της Θύρας 13!

Το πιο βασικό ίσως απ' όλα; Οι διαιτητές να παίξουν 50-50 και αυτό πρέπει να το διασφαλίσει η διοίκηση και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, όπως έγινε και στο game 4.

υ.γ: Η νίκη όπως είπαν όλοι στην ομάδα  είναι αφιερωμένη στον ξεχωριστό Πάρη! Όλο στο greenarea του ευχόμαστε σύντομα να γίνει καλά και να είναι δίπλα στην ομάδα που αγαπάει, υγιής και πιο δυνατός.

υ.γ: Ετσι για να γνωρίζει ο κόσμος, ξέρετε ποιος είναι ο καλύτερος διαιτητής αυτή τη στιγμή στην Euroleague; Ο Γάλλος Μεντί Ντιφαλά, ένας από τους τρεις διαιτητές που ήταν στο game 4. Οι γαύροι δεν τον γουστάρουν όπως και άλλες ομάδες, γιατί αυτός και λίγοι ακόμα, δεν δέχονται  μεταφερόμενα βαλιτσάκια... όπως κάτι άλλοι Βαλκάνιοι κλόουν, για παράδειγμα ένας από τους πολλούς, όπως αυτός που μπροστά στα μάτια του ο Νίμπο πατούσε τη γραμμή και δεν σφύριξε τίποτα στο game 3.

υ.γ: Με φωνή 40 λεπτά ομάδα και κόσμος ένα την Τρίτη!