"ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΑ......"

Ο 5άστερος έδειξε στους υπερόπτες Καταλανούς ποιος είναι το μεγάλο αφεντικό για το Final 4, επικρατώντας πανάξια με 76-74 σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ από 20.000 τρελαμένος οπαδούς...(video)

Οι πρωταθλητές  έκαναν το πολυπόθητο 2-1 στις νίκες και πλέον χρειάζονται μία νίκη για να προκριθούν, στο Final 4 της Βαρκελώνης. Η ομάδα του Ζότς ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με κορυφαίους τους Φώτση, Διαμαντίδη, Μπατίστ και Καλάθη έφτασε σε μία συγκλονιστική  επικράτηση κόντρα στην προσωρινή πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα.

-Ας δούμε τα δεκάλεπτα του αγώνα ένα, ένα...

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου το Τριφύλλι ήταν καταιγιστικό και με δύο σερί καρφώματα του Μάικ Μπατίστ προηγήθηκε 11-4 στο 4' λεπτό. Η Μπαρτσελόνα ύστερα από τις οδηγίες του Πασκουάλ παρέταξε πιο αμυντικό σχήμα στο παρκέ με αποτέλεσμα οι πράσινοι να μείνουν χωρίς καλάθι για περίπου 4.30’λεπτά και οι να μειώσουν στον πόντο 11-10 στο 8' λεπτό, ο Φώτσης όμως με τρίποντο και ο Καλάθης με λέι-απ σημείωσαν το τελικό σκορ 16-13 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν άρχισε όπως το πρώτο και οι Καταλανοί με ένα σερί 0-6 κατάφεραν να προηγηθούν με 16-19. Η διαφορά των Καταλανών κράτησε λίγο γιατί Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με δικό του σερί 7-0 το προβάδισμα πήγε 23-19. Στη συνέχεια με δύο απανωτά τρίποντα από Περπέρογλου και Διαμαντίδη άνοιξαν τη διαφορά στους +7 33-26 στο 19’ λεπτό, ο Λάκοβιτς όμως με τρίποντο προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου μείωσε στους 4 τη διαφορά 33-29.

Έναρξη 3ου δεκάλεπτου, με τη Μπαρτσελόνα αρχικά να "πατάει" πιο καλά στο παρκέ από τον Παναθηναϊκό και με τρία συνεχόμενα τρίποντα πέρασε προσωρινά μπροστά στο σκορ με 37-38. Η αρμάδα του μάστερ Ζοτς όμως δεν πτοήθηκε διατηρώντας την ψυχραιμία τους και με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση με εκφραστή τον Νίκολας που σημείωσε πέντε σερί πόντους έκανε το σκορ 44-43, εν συνεχεία ο Μπατίστ με τη σειρά του και ο Ναβάρο με τα καραγκιοζιλίκια του, έφεραν τους πράσινους στο κλείσιμο του 3ου δεκαλέπτου να προηγούνται με 55-49.

Το 4ο δεκάλεπτο πάλι ξεκίνησε με τους Καταλανούς πιο φουριόζους αφού με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να προηγηθούν 6’ λεπτά πριν το τέλος με σκορ 61-63. Η ρέντα όμως για τους Καταλανούς στη συνέχεια σταμάτησε, καθώς ο Σάτο με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 70-65 δύο λεπτά πριν τη λήξη, οι Καταλανοί επέστρεψαν στο παιχνίδι και με ένα σερί 4-0 μείωσαν τη διαφορά στον 1 πόντο 70-69.

Το παιχνίδι όσο πλησίαζε προς το τέλος ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, αλλά η μπάλα ήταν στα σίγουρα χέρια του Διαμαντίδη, καθώς ο αρχηγός με λέι-απ και μετά με βολές διατήρησε τη διαφορά στους τρεις πόντους 14'' δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην προτελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα ο Παναθηναϊκός επέλεξε να κάνει άμυνα "ψηλά" έξω από το τρίποντο αναγκάζοντας έτσι τον επικίνδυνο  Άντερσον να πάει για λέι-απ, ξοδεύοντας έτσι 10 δευτερόλεπτα. Οι φιλοξενούμενοι με φάουλ τακτικής έστειλαν ξανά στη γραμμή των βολών τον Διαμαντίδη που δεν τους χαρίστηκε και διατήρησε τη διαφορά στους 3 πόντους 76-73 τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Οι Καταλανοί κατεβάζουν... αλλά ο Νίκολας χωρίς να διακινδυνεύσει έκανε ηθελημένα το φάουλ στον Λάκοβιτς, ο οποίος βάζει την μία και αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη βολή μήπως οι συμπαίχτες του πάρουν ριμπάουντ, ο Μπατίστ όμως έδιωξε τη μπάλα προς τα πλάγια που δεν ήταν κανείς με τον χρόνο να τελειώνει και τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει τη νίκη κάνοντας το 2-1 με τελικό σκορ 76-74!

Υ.Γ.Επόμενο ραντεβού την Πέμπτη πάλι στην κόλαση του ΟΑΚΑ.

-Τα στατιστικά των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: 18/39 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 19/25 βολές, 38 ριμπάουντ (12 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 λάθη

Μπαρτσελόνα: 15/37 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 30 ριμπάουντ (10 επιθετικά), 13 ασίστ, 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-29, 55-49, 76-74

-Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 12, Φώτσης 10 (2), Σάτο 6 (2), Νίκολας 13 (1), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 18 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου.

Μπαρτσελόνα: (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 16 (4), Λάκοβιτς 13 (3), Ναβάρο 9, Πέροβιτς, Βάσκεθ 6, Ινγκλις 2, Ντονγκ 3, Μόρις 10 (2), Λόρμπεκ 1, Αντερσον 12 (2), Γκριμάου 2.