ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΑΣΤΑΡΟ!

Παιχνίδι κυριαρχίας από τον Εξάστερο απέναντι στην αδύναμη ΚΚ Ζάγκρεμπ, επικράτησε με 62-81 κάνοντας το 2 στα 2 στην φετινή Ευρωλίγκα...(+VIDEO)

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε αστοχία στα σουτ από τους Εξάστερους, αλλά εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή που είχε στους ψηλούς, παίζοντας  κάτω από το καλάθι της ΚΚ και πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων 3-10, στα πρώτα 5' λεπτά.

Το δίδυμο "δυναμίτης" Διαμαντίδης και Μπατίστ με την τέλεια εφαρμογή του πικ εν ρολ και η πολύ καλή άμυνα που απέφερε εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, έφεραν την διάφορα στους 10 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, με σκορ 14-24.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού, σε άμυνα και επίθεση και παρά την αστοχία στα σουτ τριών πόντων με ποσοστό 0στα5, κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά τους στο15 λεπτό στους 15 πόντους και σκορ16-31.

Και η συνέχεια ήταν αναλογη καθως έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας και το δεύτερο δεκάλεπτο με μπροστά στο σκορ 22-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ξεκίνημα δεν ήταν πολύ καλό και για της δυο ομάδες, να φανταστείτε μέχρι και το 24' λεπτό είχαν μπει μόνο 4 πόντοι και ήταν μόνο από τον Παναθηναϊκό, στη συνέχεια όμως η ομάδα του Ζοτς πήρε τα πάνω της και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +28 και σκορ 33-61.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλισε σε ρυθμούς προπόνησης για τους πρωταθλητές, παρουσιάζοντας και αρκετό θέαμα στον κόσμο, ο νικητής ήταν ήδη γνωστός πριν την έναρξη του αγώνα, τελικό σκορ 62-81 υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης.

ΚΚ Ζαγκρεμπ (Αντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 13 (3), Σιμόν 5 (1), Κασούν 5, Μέι 23, Γκάρετ, Ράντσιτς 6 (2), Όζμπολτ 3 (1), Σάριτς 3, Χέιτβελτ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 10, Λόγκαν 8 (1), Σάτο 13 (1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 2 (9 ασίστ, 3 κλ.), Βουγιούκας 1, Καλάθης 12, Κυρίτσης 5 (1), Σμιθ 12 (1), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 8.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 22-45, 33-61, 62-81

*Στο γήπεδο έδωσαν το παρών και περίπου 150 οπαδοί του Τριφυλλιού, στηρίζοντας την ομάδα του  Ζοτς, ενώ πριν τον αγώνα τίμησαν τον Στόγιαν Βράνκοβιτς.